DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Chov zebřiček a hýlů mexických

Chov zebřiček ...
 
 
 
 
 
 
 
 

Změny v chovu 2015-2016


Koncem chovné sezony 2015 jsem přestěchoval ptáky k rodičům. Zde jsem musel postavit nové chovatelské zařízení, protože staré bylomalé. To používám jako sklady na krmení, budky a další potřeby.

Byla to velká a náročná akce po všech stránkách. Nyní kdy píšu tento článek je konec prosince 2015 a vše je připravuji na hnízdění. To začne v polovině března 2016.

Nyní napíšu několik řádek o samotném stěhování a stvbě. Byl začátek srpna kdy jsem začal s přesunm. Mohu být rád, že celé zařízení je bednového typu a proto se dá snadno přesunout. Sice jednotlivé části jsou velké 2x1x1m , ale pro dva jsou k uzvednutí i v plném osazení. Tyto velké bedny byli rozdělené na menších 8 klecí. To jsem musel takto převést s ptáky, ktaří měli ještě mladé v hnízdech. Celá převozní akce trvala bezmála od rána do tmy. Vozil sem to v dodávce.

Tyto sestavy klecí byli volně položeny na trámy v zahradě vedle místa kde se mělo začít stavět nové zařízení. Zahrada je sitovaná na jih a mírně do kopce, což je perfektní. Slunce zde svítí celý den o dvýchodu do západu.

Nyní jsem měl velký úkol jak postavit, rozvrhnout nejlépe zařízení. Já měl jasno jakou koncepci chci- zařízení = délka x šířka a výška. To byla hlavní otázka než se položí první kámen. Po krátkém přemýšlení, kde mi poradit táta jsem rozhodl 8x2 výška 2,7m. Celý návrh jsem nakteslil a zanes obec pro ohlášení. Do týdne jsem navezl materiál jako zámkovou dlažbu, hranoly.

První krok bylo vyměřit a srovnat místo stavby. To trvalo celý víkend i když jsem jenom odstranil drn cca od 0 do 15 cm. Další víkend jsem s tátovou pomocí vykopal díry na nosné slopy, kde budou zabetonované patky. Tím bylo připraveno na betonování. Následně jsem musel na zahradu, ta je mírně do kopce navozit 1,5 kubíku kačírku jako podklad a potom stejné množství písku. Ty kolečka jsem přestal pořítat hned večer. Vše jsem vozil průběžně po dobu betonování.

Před zahájením betonování jsme museli určit "lágris" a přesně vyúhlovat celé základy pomocí provázku a hadicové váhy. Zde ukázal táta jaký je šidovný řemeslník a ví co a jak. Vždiť si postavil celý dům a další stavby kolem domu sám. Já se jen a pomáhal jako za starých časů.

Jako první jsme vybetonovali věnec – obvod stavby. To trvalo zase týden i se zráním. Potom byla titěrná práce se zámkovkou, to trvalo dalších 10dní. Vše jsme dávali na beton, který jsem míchal v klečku. Né že bychom neměli míchačku, ale dostat ji na zahradu tak je již 1m položený, zase ji uklidit, aby nezmokla. Proto se beton míchal v koleču a to byla moje práce. Počasí přálo a než betony pod zámkouvkou uzrály tak se začalo počítat a řezat na nosníky, krovy, příčky... To zabralo zase víkend. Další jsme vlítli na stavbu postavili celou konstrukci a dali střechu z polikarbonátu. Měl jsem naspěch, protože se blížil říjen a já ještě neměl žádnou zebru v přípravě na klubovku do Dašic. Proto jsem nevystavovat v Lysé nad Labem.

Nakonec jsem stihl i předělat proletky, ve kterých jsem řešil veliký problém a to uchycení bidélek. Vyřešil jsem ho následovně a doufám i důvtipně. Bidélka jsou spojena v jakýsi žebříček a jsou zavěšena. Při chytání ptáků se dá sundat. Přepážku vsouvám mezi tyto žebříčky. Sestavit a přebrat ptáky na chov a dát do přípravy na výstavu to mi zabralo dva víkendy. To se nebavím o běžných činnostech, které jsem musel dělat-krmit, kroužkovat a hlavně vybrat ptáky na chov a prodej. Do toho neustále někdo sháněl nejakou zebřičku. Jedinou víhodou je, že vezmu k rodičům své dva syna a ti občas pomůžou s krmením. Polovička má doma čas něco udělat a odpočine si.

Ve volných chvílích jsem si pořádně promyslel jak klece udělám. Základ byl stejný jako dříve- moje heslo znělo"nevymýšlej vymyšlené" proto jsem jenom trochu změnil velikost -41x35x 60cm (šxvxh) o proti starým 45x33x65cm bez šuplíku (šxvxh) .Bylo hodně práce na klecích protože jsem propočítal na délku 8m, 18 klecí ve třech řadách -54ks!!! Potom jsem celý prosinec měl práci v dílně a to na klecích. Byla to úmorná a zdluhavá práce dlouho do noci a celé víkendy. Však pohled na jednotné provedení klecí stojí zato.

Plány a sny se neustále mění, ale vášeň k ptákům zůstává. Tímto chci naznačit, že zařízení se bude do budoucna rozšiřovat o 1m do zadu v celé délce, kde budou proletky pro mladé. Protože jsem se zahleděl do hýlů všemožných druhů. Již dříve jsem chovat obecné a to jsou překrásní ptáci, jenom je potřeba mít "papíry". Proto jsem si pořídil jako náhradu již před časem mexické hýly. Nyní je čas se tomu věnovat více, protože zebřičky mám zmáknuté a chovatel vždy touží mít doma něco zajímavého o čem může přemýšlet, jako každý člověk. Zároveň je to vízva , protože tyto druhy hýlů není jednoduché odchovat. Mám pro ně připravené chovné boxy je jich 16. Mám promyšlené hnízda, krmení a prostě všechno kolem co je třeba. Zde budou umístěni mexičtí, obcní, pustinní, dlouhoocasí, růžoví, škraboškoví- ještě nevím jaký druh přesně, protože jejich cena je poměrně vysoká. Proto si je budu pořizovat postupně a je to na několik let.

Nyní i já musím říct, že mě můj koníček pohldil a vše mu přizpůsobuji. Mám několik světů a ty se prolínají rodina, ptáci, práce. U toho posledního se chci zmínit PRÁCI stres, spěch, honem– PTÁCI , klid relaxace. Jsem tvrzení "mozek musí mít pořád co řešit", jinak bych upadl do depresí a negativ.

Proč to píšu, protože i obyčejný človek jako já, dělník může dosáhnout a být v nějaké činnosti velmi dobrý- pokud chce.

 
 
 
 
 
všechna práva na text a obrázky vyhrazena majitelem J.Makyňou