DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Chov zebřiček a hýlů mexických

Chov zebřiček
Chov zebřiček do roku 2004
Chovná místnost: Je temperovaná, teplota je hlídaná termostatem. Teplota se pohybuje od 14°C do 28 °C, relativní vlhkost od 40- 80%. Délka dne je od 10 až 17hodin denně a zajišťovaná automatem. Intenzitu osvětlení 45-120W.
Chovatelské zařízení:Chov je prováděn v klecích bednového typu s přední mřížkou. Klec je rozměru 100x62x47cm(d.š.v.), které se rozdělí přepážkou na dvě 50x62x47. tyto menší klece jsou určeny pro jeden chovný pár.Každá klec má dvířka v každém rohu, do horní se umísťují budky a spodními se krmí. K odpočinku mimo chov slouží proletovačky a voliéry.
Příprava na hnízdění.Samotnou přípravu na hnízděn nesmíme zanedbat již po skončení hnízdění. Sběr a sklizeň bylinek a klasů pros a trav.
Budky a stelivo:Budky jsou zhotoveny ze sololitu a uvnitř natřeny na bílo. Rozměr je 12x12x12cm z ½ otevřené. Jejich místo je pravý, nebo levý roh hnízdní klece kde je umístěno bidélko. Stelivo předkládám co nejrozmanitější, od prázdných klasů prosa, mechu, pírek a stébla trav. Mech je podáván hlavně v době dorůstání mladých.
 
 
 
Krmné suroviny
Krmivo:Směs v poměru pros žluté 1, šedé 0,25, červené 0,25 nazývám normální, pro dospělé je základním krmením. Směs v poměru lesknice 1, senegal červený, mohár žlutý 1 nazývám speciál. Tyto dvě směsy míchám a podávám dle potřeby či uvážení.
Vaječná míchanice: Natvrdo uvařené vejce nastrouhám i se skořápkou. Místo strouhanky dám průmyslovou míchanici a nasekané zelené, nebo osení.
Měkké krmení: Ptáčkům dávám kolečka rohlíku namočeného v mléce nebo medové vodě.
 
Doplňky
Vitamíny:Každý týden podávám k pití medovou, česnekovou vodu.
Doplňky:Písek, gryt, do voliér čerstvé větve, kus borové kůry a chvojky.
 
Krmení
Dospělí v klidu: Snažím se udržet teplotu o kolo 15°C a snížit délku dne na 12hodin denně a snížím výkon osvětlení na 2x 45W.Chovní ptáci jsou umístěni v co největším prostoru a rozdělení dle pohlaví. Dost důležité je, sebe na sebe neviděli, slyšet se mohou. V tomto čase mají k dispozici jen normální směs. Zelené krmení dáván 1x týdně, speciáp, vaječnou míchanici a rohlík maximálně 1x týdně a to ještě v malém množství. Nedílnou součástí je je proužek špeku z důvodu jednostranné stravy. Vitamíny a minerály dávám pravidelně celý rok.
Dospělí v přípravě:Tato doba je dlouhá cca 4-6 týdnů před hnízděním. Prodloužení dne a zvýšení teploty neprovádím, až bezprostředně 2-3 dny před hnízděním. Krmíme trochu pestřeji, ale né moc (nesmíme je předráždit), spíše zvýšíme podíl zeleného, ovoce a zeleniny.
Hnízdění:Nyní místnost osvětluji 2x120W, teplotu zvýším na 19-22°C, den prodloužím na 14-16 hodin denně. Vybrané páry vpustím do připravených klecí. Budku zde umístím jen jednu a na dno dám trochu steliva. Krmení mají co nejpestřejší, klíčené, senegal v klasech, rohlík,míchanici a zelené.
            Ptáci se po vpuštění věnují toku a kopulaci. Takto pestře krmím do snesení třetího vejce, poté dávám jen normální směs a dost najemno nasekané zelené, jinak hrozí že dominantní samec zastaví vejce i mladé. Po snesení třetího vejce odpočítám 11-13 dní, to je doba inkubace. Jsou-li vejce oplozená poznám podle tmavé barvy cca po sedmi dnech je můžeme prosvítit baterkou a uvidíme uvnitř vajíčka krvavou skvrnu –zárode. Začínám 10 den krmit pestře. Datum klubání si zapisuji a od něj se odvíjí vše ostatní jako kroužkování, opuštění hnízda a od tohoto data počítám stáří.První kontrolu provádím v den klubání a pak každý následující. Mladé kroužkuji ve stáří 5-8 dnech kroužkem o průměru 3mm. Čistotu v budce hlídá především samec a nosí nový materiál do pokáleného hnízda. Proto dosáhnou-li mláďata stáří cca 10-15 dnů předkládám každý den suchý mech. Změnu v přijímání potravy rodičů můžeme pozorovat o kolo 10 dne, přestávají přijímat klíčené a více berou speciál, rohlík, senegal a míchanici. Mladé opouští hnízdo ve stáří 19-22 dnů. Druhý den po výletu prvního mláděte zvýšíme podíl klasového senegalu a pověsíme druhou budku. Do ní se vylétlá mláďata skovávají před výpady samce. V tu dobu začíná pár opět stavět nové hnízdo a proto staré hnízdo odstraníme z budky. Nesmíme zapomenout na předložení stavebního materiálu, jinak samec oškube mladé úplně dohola.
            Mladé odstavujeme tehdy, vidím-li velkou agresi rodičů a mladé musí přijímat alespoň senegal v klasech. Ten přijímají již do týdne po opuštění hnízda. Osobně jsem nechával mladé co nejdéle až do klubání druhé snůšky, pokud neruší průběh dalšího hnízdění.
Po odstavení do přepeření:Teplotu, osvětlení a délku dne neměním. Mladé po odstavení od rodičů přijímají nejčastějí jen senegal, lesknici a míchanici. Dobré je umístit po6-15-ti kusech do metrové klece, kde je ponecháme 4-6 týdnů, zde mladé snadněji najdou krmení a nauč se přijímat i ostatní druhy zrnin ve směsí. Musíme mít na mysli že v tuto dobu nesmí mít mladé hlad a nutit je přijímat ostatní krmení z donucení. Předkládám směs speciál, klasový senegal a míchanice, s tímto musím vystačit dokud se mladým nevybarví zobáky do červena. Pokud mají na zobáku již černou skvrnu začnu s máčením a klíčením směsy 1:0,5 (speciál:normální), postupně poměr měníme až podáváme jen klíčený speciál. Přechod na suchý normál musí být velmi pozvolný. Celý proces trvá asi 10-12 týdnů. V tomto stáří je považuji za skoro dospělé a pokoušejí se již hnízdit. Však za plně dospělé je považuji v 8-9 měsících, samci dříve 6-7 měsíců stáří.
 

Chov zebřiček po roce 2012

Po několikaleté pauze jsem se vrátil k chovu zebřiček. Dlouho jsem na tento okamžik čekal a připravoval myšlenky a plány. Vše promýšlel a čekal na vhodný okamžik. Hlavně nebylo místo kde ptáky mít. V paneláku to nejde dělat pořádně, pokud nemáte nějaký prostor. Po čase jsem se dostal k zahradě a  bylo jasno. Všechen volný čas jsem věnoval a věnuji chovu.

Na zahradě jsem vymezil místo 3x4,5m v rohu kde svítí nejvíce slunce. Zařízení je tvaru písmene U. Hnízdní regál směřuje na jihozápad a po obou stranách jsou proletky s přepážkou. Hnízdní klece jsou o rozměrech 45x33x65cm (ŠxVxH). Ptáci mají v takových klecích velký klid a na stejný prostor dám skoro jednou tolik hnízdních párů.

Zde jsem musel řešit jen otázku uchycení bidel, krmítek a budky. Více napoví foto. Udělal jsem si plastové držáky na bidla a ty upevnil na stěnu. Ptáci mají velký prolet a bidélka jdou snadno uchytit pomocí šroubku a mohu zde dát i rozvětvenou větvičku. Jako dvířka používám otvor pro koupátko, který je opatřen padacími dvířky.

S přední mřížkou jsem si nelámal hlavu a vystříhal ji z pletiva. Velikost ok jsem volil 8x8mm. Otvor na koupátko, který používám jako dvířka jsem musel ošetřit proti poškrábání mé ruky následovně. Na vystřihnuté pletivo jsem nastrčil hadičku, kterou jsem musel podélně rozříznout a tu potom nasadit na vystřihlý otvor v pletivu po obvodu díry.

Hnízdění

Hnízdění začíná dosti brzo, někdy  kolem poloviny března,protože jakmile do zařízení začne svítit slunce tak zde teplota vystoupá k 15°C přes den a ráno je kolem -5°C. Ani takový pokles páry neodradí od hnízdění. Stavební materiál používám stařinu, rákosové štětky, mech. Materál nastříhám a pohodím do klece. Do pěti dnů začali skoro všechny se stavbou hnízda a dokončeno měli po 14-ti dnech. Začali sedět a teplota byla ráno i -4°C a odpoledne měli kolem 12°C. Jediný problém byl sehnat dost zeleného pro páry, kterým se klubala mláďata. U párů které nedostali zelené jsem přišel o mladé-tři páry. Zbylé se chytli jakmile jsem jim dal malé kopřivy.

Krmení bylo takto: suché proso v násypce, do venkovních krmítek jsem dával směs DN 84 a do druhého míchanici. Používám průmyslovou Orlux do které přidám máčenou směs DN84 v poměru 4:1 (Orlux :klíčené). Směs musí být sypká, nesmí se tvořit velké hrudky. Pod dvířka u krmítek přichytím zelené. Množství do venkovních krmítek dávám podle potřeby, každý den do snesení třetího vejce. Potom mají jen žluté proso a zelené, nemusí být. Odpočítám 12 dní a napíšu datum na chovný lístek na budce. Den před předpokládaným líhnutím začnu opět krmit pestře. Pokud stavební materál zůstane v kleci tak ho tam nechám a samec často vylepšuje hnízdo i v průběhu sezení. Jakmile se mají mladé klubat kontrolu provádím každý den. Protože jsem zvědav jestli se pára „chytla a krmí“. To bývá největší problém v chovu. Pokud druhý den mladé přežijí a pár krmí, máme vyhráno.

Kroužkování provádím mezi 7 a 12 dnem stáří. V tomto čase po kroužkování začínám sledovat množství trusu v budce, protože se může stát, že samec začne škubat samici. Preventivně každý den vhodím do klece trochu mechu na podestlání. Pokud je samec hodně nervozní, tak dám steliva více. Při podávání mechu musím tát pozor na samce, aby nezastlal mladé v hnízdě. Takto krmím po celou dobu co jsou v hnízdě a po vylétnutí, jenom musím dávat krmení podle spotřeby. Po vylétnutí mladých vyčistím budku a dám další stelivo. Na zem umístím misku do které každý den nasypu trochu DN 84. Mladé se zde učí loupat prosa. Po dobu co se mladé osamostatňují rodiče začínají s novým hnízděním. Mladé nechávám u rodičů většinou co nejdéle, až těsně před naklubáním druhé snůšky odstavuji. Při přechytávání si zapíšu kroužky mladých od jaké páry jsou a vytrhnu několik pírek na hrudi a boku. Později uvidím co je samec a samice. Samostatné mladé je vhodné umístit do klece velikosti kolem 1m kde dám jako učitele vysloužilou, nebo nevhodnou samici. Ta jim ukáže, kde je krmení, voda a má tendenci se o ně starat. V tomto čase krmím je DN 84 a míchanicí. Každý den přidávám zelené a vodu ke koupání. Zrní co nesežerou dávám starým ptákům, nebo křepelkám. Pořídil jsem si několik slepiček japonských křepelek, které dostávají zbytky a za odměnu mi snesou nějaké vajíčko. To uvařím a dostanou to mladé v odstavce do míchanice. Jakmile mladým začnou červenat zobáky začínám postupně přecházet na žluté proso. Nejdříve dostávají máčené a klíčené žluté a vedle v misce DN84, kterou postupně ubírám. Nakonec mají jen žluté proso a zelené. To mají již něco kolem sedmi až osmi týdnů. V tomto čas je musím rozdělit na samce a samice, protože samci začínají samičky poměrně hodně nahánět a chtějí hnízdit. Při přebírání je zrovna vyfotím do rodokmenu a udělám první výběr ptáků.

Takto pokračuji s dalším hnízdem.

Začátkem srpna  i druhá hnízda vypadají k světu a je potřeba udělat fotky a první výběr. Již nyní přemýšlím jak složím páry na další chovnou sezonu a které se pojedou na výstavy. Toto je období, které má každý chovatel nejraději.

  Září-páry mají již dohnízděno a čekám na dopeření posledních mladých. Již v tuto dobu začínám vyměňovat a shánět vhodné zebřičky do dalšího chovu. Musím si pospíšit, protože zebřičky pokud chceme přezimovat venku musíme pořídit nejpozději do konce října, nebo  půlky listopadu. Jinak hrozí pokud si koupíme ptáky v prosinci a budou z tepla, jejich úhyn. Raději se zeptám chovatele jest-li je má ještě venku, pokud ano je koupě bez problémů.

V září, je čas dát vybrané mladé do klecí a připravit na výstavu v Plzni. Později následují další Exota, Etotika a poslední je klubová výstava zebřiček v  Dašicích. Na všechny akce je potřeba všechny zebřičky připravit.Vybrané zebřičky jsou umístěny měsíc před termínem výstavy v přípravce, kde si zvykají na malý prostor a napaječky. Koupátka jim dávám každý druhý den, pro umytí. Potom v tomto čase musím neustále sledovat a přebírat ptáky do chovu. Dost  přemýšlet jak sestavím páry pro příští jaro, abych došel k požadované mutaci. Nechám si několik párů  navíc pro případ selhání některého ptáka (páry), nebo nečekaný úhyn. Všechny odpočívající ptáci jsou rozděleni podle pohlaví a umístěni v proletkách.

Musím již koncem listopadu, začátkem prosince připravovat proletky na zimování. Dát místo bidélek prkénka a budky na nocování.

Klima v chovu

Bohužel jsem zde odkázán na matku přírodu a její rozmary. Proto jsem optimální teplotu hlídat, hlavně proti přehřátí v létě a z jara. Zajistil jsem otvírání oken, která jsou ovládána hydrauliským pístem. Ten jsem si zakoupil v zahradních potřebách a namontoval ho do okna. Přes lanko a několik kladek otvírám více oken. Ventilace se začnou otvírat pokud uvnitř dosáhne teplota 22°C a zavřeno je při 16°C. Tímto mám i řešené zastiňování stropu, který je v chladných dnech odhalen, aby sluníčko prostor rychleji prohřálo a v teplých dnech je automaticky zastíněn. Tím je v zařízení přijatelná teplota.

Do proletek na zimování svítí sluníčko přímo kolem vánoc kdy je den nejkratší 2 hodiny.  Strop je průhledný, aby se zařízení v chladných měsících rychle ohřál. V Únoru kdy jsou mrazy největší tak máme i jasno. Pokud venku teplota poklesne na -20°C uvnitř je kolem –16°C. Při takto nízkých teplotách do  proletek dávám každý den kousek špeku. Zebřičky ho okamžitě sezobají.  Jakmile zasvítí slunce přes střechu do proletek tak prostor ohřeje i na +5°C při venkovní teplotě 0°C. Pro sledování jsem si opatřil teploměr s čidlem z kterého si opisuji každodenní teploty- minima a maxima jak venku tak vevnitř. Zároveň si poznačím stav oblohy –zataženo, slunečno atd.

  Krmení v zimě je dost jednostrané a proto jim pokud to jde dávám zelené do zámrzu. Musím si dát pozor na průjem, z namrzlého krmení. Jídelníček jim spestřuji bylinkami které dávám do každé proletky jednou týdně a to dva svazečeky. Pro tyto účely si musím sbírat bylinky již od června do konce září. Jako heřmánek, žebříček který začínám sušit koncem června. Později v červenci začnu se sběrem ježatky a v srpnu je vratič. Suším ve sklepě při teplotě kolem 20°C a kde mi nesvítí sluníčko na svázané rostlinky. Jak mile uschnou dám do krabice a uskovám. Na celu zimu nasuším tak dvě bedny od banánů. Čerstvou vodu na pití a koupání dávám denně a pokud je i sníh tak i ten.

Osobně jsem si zavedl rodokmeny s fotkami mladých a jejich rodičů, protože každý ptáček má trochu jinou kresbu a odstín barvy, držení těla. Potom pokud sestavuji páry, tak si každého ptáka mohu prohlédnout na fotce. Obrázek vždycky ukáže přesný odstín barvy, protože zebřička nikdy neposedí a tyto malé chyby nejdou vidět. U ptáků si vedu i obyčejný sešit a píšu tam základní údaje,které potom přepíšu do elektronických listů. Již nyní to oceňuji při prohlížení a výběru ptáků do chovu a párů. Na sezonu 2014 jsem sestavil cca 50 párů od každé mutace minimálně 5 párů.

Na letošní rok 2014 připravuji novinku a to papírové klece pro hnízdění. Velice se mi ovětšili papírové bodovačky na přípravu, které jsem si udělal podle svého.