Ibišek pokojový
Pěstování: Je poměrně odolná pokojová květina. Nyní je na trhu mnoho kultivarů a odrůd, které lze pěstovat. Má rád přímé světlo. Proto její stanoviště volíme blízko okna. Přes léto lze“ letnit“. Ibišky snesou malý květináč, který může být o trochu menší než koruna kterou pěstujeme. Proto
lze přisadit ke stromkovým do květináče letničky či jiné květiny. Přesazovat nemusíme každý rok, postačí co druhý. Používám klasický substrát pro pokojové rostliny do kterého přidám hnojivo.
Pokud pěstujete stromečky je potřeba často kmen oloupat od mladých výhonů, které na kmínku vyrážejí. Při zahojování letnění musíme dát pozor na jarní mrazíky.
Stačí pouhá 0 C° a části listů snadno omrzají, proto chráníme přikrytí netkanou textilií.
Zimování: Pří pokojové teplotě u okna. Pokud možno se snažte vyhnout umístění u radiátoru. V tomto čase zálivku snížíme na jednou týdně, případně podle potřeby. Hlavně nepřelít jinak hrozí uhynutí rostlinky.
Letnění: Je velice vhodné, pokud máme možnost umístíme ho do stínu- nemají rádi přímé slunce. Pokud nemáme jinou možnost, lže ho i vystavit plnému slunci, ale musíme postupovat následovně. Vybereme si upršené počasí, či zamračený den. Přímému slunci ho musíme navyknout. Musíme počítat s tím, že se nám listy které vyrostli doma spálí při prvním kontaktu s přímím sluncem. Nové které narostou budou již odolávat sluníčku. Proto je vhodné zakrátit výhony před letněním. Na těchto nových budou později květy. V tomto období dbáme na dostatečnou zálivku s příměsí kvalitního hnojiva pro zdárný vývoj květů.
Kdy skončit letnění, to je otázka. Většinou před příchodem prvních mrazíků, můžeme chránit netkanou textilií a potom přenést do místnosti. Většina rostlin bude kvést, či má nasazeno. Květa se budeme kochat při dobré péči do vánoc. Potom přestaneme tolik zalévat a začneme zimovat.
Množení: Základní množení je „řízky“. Nejvhodnější je již dřevnatý řízek vložit do vody a počkat cca 4-6 týdnů než pustí kořínky, potom ho zasadíme do substrátu. Druhá možnost je upravený řízek namočit do kořenového stimulátoru a opatrně zasadit do vlhkého substrátu, tak abychom nesetřeli prášek. Takový řízek může být i ještě nedřevěný. Potom vložíme do „mini folijáčku“ stačí igelitový pytlík a tím zajistíme lepší mikroklima. Na řízku stačí jedno očko.
Další množení je ze semen. Tímto způsobem si můžete vypěstovat vlastní křížence mezi různými odrůdami. Tento způsob je poněkud časově náročný. Na první úspěchy si počkáte nejméně 1,5 až 2 roky, než uvidíte první květ. Sám jsem zkoušel tento způsob již několikrát, bez úspěchu.
Tvarování: Jako každá dřevina se dá i ibišek tvarovat a roubovat. Zde se meze fantazie nekladou. Sám jsem několik takových pokusů proved a úspěšně.
Spletený kmínek z více odrůd ibišků.
K samotnému roubování. Je stejné jako u ovocných stromů. Pokud má někdo s tímto zkušenost má úspěch zaručen. Musíme dodržet pár zásad. Čistota nářadí, nedotýkat se řezaných částí na roubu, poctivě zavázat řez a vytvořit vhodné mikroklima roubu.
K řezání používám lámací nůž, který musí být čistý- umýt lihem. Rouby, respektive přikládané části musí být hladké a rovné. Po přiložení je svážu a na roub nasadím igelitový sáček , tím zajistím aby se z roubu neodpařovala voda. Jednou za dva až tři dny roub porosím a zpátky nasadím sáček. Po 4 až 6 týdnech začnu roub odkrývat a často rosit. V té době vidím jestli se mi práce povedla a nezbývá než čekat na květ.
Roubování lze provádět po celý rok, mně se osvědčilo začátkem února. V tu dobu mám dost materiálu který narost přes zimu (větvičky jsou dřevnaté) to je podmínka a do letnění mně rouby zesílí. Malá připomínka- je vhodné si vše pečlivě značit (popisovat odrůdy) i na roubovaném stromku a dát si pozor abychom neustřihly roub.
fuchsie
Je odolná květina vhodná pro balkony, lodžie a terasy. V literatuře se uvádí ,že nemá ráda přímé slunce. Toto tvrzení musím vyvrátit. Pokud dodržíme jisté podmínky tak na přímém slunci bude velice dobře prospívat.
Pěstování: : Je poměrně odolná květina. Přes léto zásadně “ letnit“. Fuchsie snesou malý květináč, který může být o trochu menší než koruna kterou pěstujeme. Proto lze přisadit ke stromkovým do květináče letničky či jiné květiny. Přesazovat je vhodné každý rok. Používám klasický substrát pro pokojové rostliny do kterého přidám hnojivo (sušený granulovaný kravský hnůj).
Pokud pěstujete stromečky je potřeba často kmen oloupat od mladých výhonů, které na kmínku vyrážejí.
Zimování: Lze ve tmavých sklepích, světlých verandách, ale vždy při chladnější teplotě od 0°C do 10°C (nesmí vymrznout kořeny). V tomto čase zálivku snížíme na jednou týdně, případně podle potřeby. Hlavně nepřelít jinak hrozí uhynutí rostlinky.
Příprava na letnění: provedeme jarní sestřih zástřih výhonů o 2/3 a provedeme přesazení a přihnojení, tak abychom měly bohaté květenství. Tuto přípravu můžeme zahájit začátkem března přemístěním na světlé a teplé stanoviště. Čas na umístění na balkon je od půlky dubna s možností přikrytí netkanou textilií- případně dáme ven začátkem května.
Letnění: Je velice vhodné, pokud máme možnost umístíme ho do stínu- nemají rádi přímé slunce. Pokud nemáme jinou možnost, lže je i vystavit plnému slunci, ale musíme postupovat následovně. Vybereme si upršené počasí, či zamračený den. Přímému slunci je musíme navyknout. Musíme počítat s tím, že se nám listy které vyrostli doma spálí při prvním kontaktu s přímím sluncem. Nové které narostou budou již odolávat sluníčku. Proto je vhodné zakrátit výhony před letněním. Na těchto nových budou později květy. V tomto období dbáme na dostatečnou zálivku s příměsí kvalitního hnojiva pro zdárný vývoj květů.
Kdy skončit letnění, to je otázka. Většinou před příchodem prvních mrazíků, můžeme chránit netkanou textilijí a potom přenést do místnosti. Ponechat na stanovišti ji můžeme do konce října.
Množení: Základní množení je „řízky“. Větvička
před a
po nařírkování.U každé dvojce listů lze vidět
náznak kožínků. Právě z těchto „náznaků“ se po vložení do vody vyvinou kořeny. Nejvhodnější je již dřevnatý řízek vložit do vody a počkat cca 3-5 týdnů než pustí kořínky, (
po 7dnech,
po 14dnech) potom ho zasadíme
do substrátu. Samotný substrát pořádně polijeme, tak aby byl řízek v "mírném blátíčku". Přitom musíme dát pozoz, tak aby nevysch pokud je v místnosti velké teplo -často rosíme. Druhá možnost je upravený řízek namočit do kořenového stimulátoru a opatrně zasadit do vlhkého substrátu, tak abychom nesetřeli prášek. Takový řízek může být i ještě nedřevěný. Potom vložíme do
„mini folijáčku“ a tím zajistíme lepší mikroklima. Na řízku stačí jedno očko.
Další množení je ze semen. Tímto způsobem si můžete vypěstovat vlastní křížence mezi různými odrůdami. Tento způsob je poněkud časově náročný. Na první úspěchy si počkáte do dalšího léta. Letos ho budu zkoušet.
Tvarování: Jako každá dřevina se dá i fuchsie tvarovat a roubovat .Při zakoupení je beztvarý keř -
před a
po úpravě. Zde se meze fantazie nekladou. Sám jsem několik takových pokusů proved a úspěšně.
Roubování, přeroubování- buduprovádět loncem léta.
K samotnému roubování. Je stejné jako u ovocných stromů. Pokud má někdo s tímto zkušenost má úspěch zaručen. Musíme dodržet pár zásad. Čistota nářadí, nedotýkat se řezaných částí na roubu, poctivě zavázat řez a vytvořit vhodné mikroklima roubu.
K řezání používám lámací nůž, který musí být čistý- umýt lihem. Rouby, respektive přikládané části musí být hladké a rovné. Po přiložení je svážu a na roub nasadím igelitový sáček , tím zajistím aby se z roubu neodpařovala voda. Jednou za dva až tři dny roub porosím a zpátky nasadím sáček. Po 4 až 6 týdnech začnu roub odkrývat a často rosit. V té době vidím jestli se mi práce povedla a nezbývá než čekat na květ.
Roubování je vhodné provádět v průběhu letnění. Vždy roub skováme do sáčku proti vyschnutí.
Malá připomínka- je vhodné si vše pečlivě značit popisovat odrůdy i na roubovaném stromku a dát si pozor abychom neustřihly roub.
Více informací, podrobností a inspirace můžete jako načerpat z knihy: POVÍDÁNÍ O FUCHSIÍCH od Jarmily Hrubé