KROUŽKY A KROUŽKOVÁNÍ
Kroužkování ptáků je důležité nejen pro majitele výstavních ptáků kde je to jeden z bodů pro přijetí na výstavu. Usnadní to orientaci v chovu samotnému chovateli a vedení chovné knihy.
Na kroužku je uvedena země původu, rok, zkratka organizace pokud je chovatel v klubu a pořadové číslo. Zakoupit v dnešní době můžeme kroužky různých barev a vnitřních průměr a dokonce i materiálů.Často se používají i kroužky barevné uzavíratelné, slouží pro označení jedinců či odlišení samců od samic ve voliérách.
Kdy se přesně kroužek navléká? To je otázka na kterou se nedá jednoznačně odpovědět ani v rámci jednoho druhu, či hnízda. V zásadě jsou dva názory kdy kroužkovat.
První je nejčastější u domestikovaného ptactva a to v době od 5 o 10 dnů stáří mláděte.
Druhý je u chovatelů vzácnějších astrildů, kteří nesnášejí kontrolu hnízd a hrozí opuštění holat, nebo jejich vyhození z hnízda. Proto je kroužkují těsně po opuštění hnízda něž jim ještě zesílí nožička. Musí zvolit takový průměr kroužku, který se přetáhne těsně „s malým násilím“ . Jednoduchá kontrola pevnosti nasazení: pokud je kroužek již na běháku
zkuste ho sundat, nejde-li je vše v pořádku. V mé chovatelské praxi se mi stalo nespočetně krát, že jsem musel překroužkovat mladě, nebo použít větší vnitřní průměr.
Nikdy nedáváme kroužek menšího průměru, může se stát že kroužek zaroste. To raději nedávat žádný, nebo jen orientační uzavíratelný. Potom nebudeme moci jen ptáčka přihlásit na výstavu, ale jeho chovná kvalita se tím nemění.
Horší to je chovu eurofauny, kdy jsou jednotlivé průměry v evropských zemích předepisovány, tak aby se zamezilo kroužkování chycených jedinců z volné přírody. To často působí problém při kroužkování, které se musí provádět od 4 do 5 dne života. Často se stává že samička sundá, nebo ještě hůře vyhodí kroužek i s mládětem z hnízda. Je to její přirozený pud, protože touto dobu přibližně do stáří 7-10 dnů uklízí trus mladých a každý nový předmět vyhodí ven. Řada chovatelů všelijak maskuje kroužky, náplastí, barvou většinou s úspěchem. Může se vyskytnou taková matka, která je moc pečlivá a tím zlikviduje mláďata.
Dalším nebezpečím jsou různé nečistoty, které se mohou dostat za kroužek, kde způsobí nepříjemnosti. A naopak pokud je kroužek příliš velký může se stát, že se za něj nešťastně zavěsí o větvičku. Taková nehoda často končí nepěkným poraněním, či smrtí.
Ø 2,2 mm astrild (šedý, vlnkovaný, oranžolící), tygříček (tečkovaný, olivový), zlatoprska, amaranti
Ø 2,5 mm astrild (bělolící, rákosní, rudokrký), zebřička timorská, čížek (ohnivý, lesní), kubánka malá, pásovník (škraboškový, čz,žz- dlouhocasý, krátkoocasý), zvonohlík zahradní, kanáři-(španělský kanár, japonský hrbáč),stehlík obecný, konopka (obecná, žlutozobá), čečetka (zimní, belavá),
Ø 2,7-2,8 mm chůvička, zebřička pestrá, panenky (všechny druhy), amadina (gouldova,diamantová, červenohlavá), amada( tříbarvá, červenohlavá, fidžijská, červenouchá, zelenomodrá), astrild rudočelý, stehlík major,pěnkava (obecná, jikavec), vrabec polní,
Ø 3 mm výstavní zebřička a chůvka, kanár a jeho kříženci, zvonek obecný, vločkovníci, hýl (obecný, rudý), vrabec polní, louskáčci, křivka bělokřídlá,
Ø 3,5 mm rýžovník, kardinál červený, timálie čínská, dlask obecný, hýl křivčí,
Ø 4 mm andulka, neofémy, papoušíci, holoubek (diamantový, peruánský, vrabčí)
Ø 4,5 mm agapornisové
Použitá literatura:
CIZOKRAJÍ PTÁCI V KLECICH Rudolf Vít 1978
CIZOKRAJÍ PTÁCI V KLECICH *444 rad pro chovatele cizokrajného ptactva Walter Wiener